Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /var/www/clients/client3/web3/web/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0
Dokumenty
Komunitní plán sociálních služeb a služeb souvisejících na Jesenicku pro roky 2014 – 2017 (dále jen komunitní plán) je zpracován metodou komunitního plánování a je živým dokumentem, který reaguje na aktuální změny ve struktuře stávajících služeb v souladu s vývojem potřeb jejich uživatelů. Pro zajištění transparentnosti je potřeba zajistit možnost vstupu nových či transformovaných služeb nebo subjektů, ale i zaznamenání utlumovaných či rušených služeb. Existuje možnost objevení se akutní potřeby a tím pádem potřeba doplnění prioritních cílů pro rozvoj sociálních služeb.
Příloha č.1 - žádost o změnu v komunitním plánu
Komunitní plán sociálních služeb a služeb navazujících na Jesenicku pro roky 2014 až 2017
Komunitní plán sociálních služeb a služeb navazujících na Jesenicku pro roky 2014 až 2017
Pravidla pro připomínkování včetně připomínkovacího formuláře
Pravidla pro sběr a zapracování připomínek k návrhu 3. Komunitního plánu sociálních služeb a služeb návazných na Jesenicku pro roky 2014 – 2017 byla schválena řídící skupinou KPSS Jesenicko takto:
- Pro uplatnění připomínky je nutné vyplnit „Připomínkovací formulář 3. Komunitní plán sociálních služeb a služeb návazných na Jesenicku pro roky 2014 - 2017“. Připomínky podané jinou formou nebudou akceptovány. Tento formulář bude spolu s vytištěnými návrhy 3. komunitního plánu sociálních služeb a služeb návazných k dispozici na všech sběrných místech pro připomínky (v Informačním centru Jesenicka, v budově MěÚ Jeseník na ul. Karla Čapka 1147 – na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví). Návrh 3. komunitního plánu i formulář budou rovněž k dispozici v elektronické podobě na internetových stránkách kpj.mujes.cz .
- Všechny došlé připomínky budou evidovány v knize připomínek, která bude uložena u Bohumily Ptáčkové (Karla Čapka 1147, kanc. 436, tel. 584 498 414, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), manažera komunitního plánování sociálních služeb KPSS Jesenicko. V knize připomínek bude rovněž uvedeno, zda byla daná připomínka zapracována či nikoli včetně zdůvodnění.
- Schvalování a zapracování připomínek bude probíhat podle předem daných pravidel, viz. tabulka níže.
- Každý občan, který podá připomínku, má právo na informace o tom, jak bylopřipomínkou naloženo.
- Řídící skupina KPSS Jesenicko dne 28.11.2013 schválila následující rozdělení připomínek a tomu odpovídající rozdělení kompetencí pro rozhodování o zapracování či nezapracování připomínky toho kterého typu do finální verze plánu:
TYP PŘIPOMÍNKY |
ROZHODUJE |
Připomínky, které navrhují změnu formulace názvu opatření |
Příslušná pracovní skupina |
Připomínky, které navrhují dílčí změny některého opatření (např. finanční zajištění, realizátor, termín apod.) |
Příslušná pracovní skupina |
Připomínky navrhující zrušení nebo přidání celého opatření |
Řídící skupina |
Připomínky, které nesplňují formální náležitosti uvedené v bodě 3 důvodové zprávy (anonymní, na špatném formuláři či vztahující se k analýzám) |
Řídící skupina |
Připomínky navrhující zrušení nebo přidání celého cíle |
Řídící skupina |
O připomínkách, které jsou v kompetenci pracovních skupin či Řídící skupiny, se rozhoduje podle Jednacího řádu řídící a pracovních skupin, které byly schváleny Řídící skupinou KPSS Jesenicko dne 2.10.2007.
Komunitní plán sociálních služeb a služeb souvisejících na Jesenicku pro roky 2011 – 2013 (dále jen komunitní plán) je zpracován metodou komunitního plánování a je živým dokumentem, který reaguje na aktuální změny ve struktuře stávajících služeb v souladu s vývojem potřeb jejich uživatelů. Pro zajištění transparentnosti je potřeba zajistit možnost vstupu nových či transformovaných služeb nebo subjektů, ale i zaznamenání utlumovaných či rušených služeb. Existuje možnost objevení se akutní potřeby a tím pádem potřeba doplnění prioritních cílů pro rozvoj sociálních služeb.
Komunitní plán sociálních služeb a služeb souvisejících na Jesenicku pro roky 2011-2013
„Komunitní plán sociálních služeb a služeb souvisejících na Jesenicku pro roky 2011-2013“ má střednědobý charakter a jeho časová platnost se překrývá s programovacím obdobím strukturálních fondů. V první části dokumentu je obecná charakteristika oblasti. Za ní následuje vize systému sociálních služeb a výstupy z jednotlivých pracovních skupin. U každé pracovní skupiny je uvedeno její složení, SWOT analýza sociálních služeb dle cílových skupin a prioritní oblasti udržení a rozvoje sociálních služeb a služeb souvisejících. Jednoznačnou prioritou je udržení a zkvalitnění stávající sítě sociálních služeb. Dokument v sobě obsahuje celý komplex potřebných služeb od pečovatelské služby přes domovy pro osoby se zdravotním postižením až po azylové domy.
I když prioritou aktualizovaného komunitního plánu je zejména udržitelnost stávající sítě sociálních služeb, ukazuje se, že zejména v oblasti návazných služeb (např. potřeba záchranného systému, podpora domácí ošetřovatelské péče apod.) a informovanosti o sociálních službách existuje potřeba rozvoje, který by mohl napomoci k jejich lepšímu fungování. Z potřeb z oblasti sociálních služeb se v komunitním plánu opakovaně objevuje potřeba domova se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou demencí a dalšími typy stařeckých demencí, potřeba podpory samostatného a skupinového bydlení uživatelů v jejich přirozeném prostředí pro osoby s duševním onemocněním a osoby s mentálním postižením na Jesenicku a několik dalších. Z podnětu komise pro rodinu a sociální věci byla do komunitního plánu zapracována také oblast podpory rodiny, která v sobě obsahuje jak zachování stávajících nástrojů podpory rodiny, tak další rozvojové cíle na podporu vícegenerační rodiny.
Analýza struktury a financování sociálních služeb 2010
V rámci aktualizace komunitního plánu sociálních služeb na Jesenicku byla zpracována Strukturální a finanční analýza sociálních služeb. V této analýze lze nalézt strukuru sociálních služeb v letech 2008 a 2009 a její dělení dle různých kritérií (forma poskytování, typ zřizovatele apod.). Zároveň obsahuje také finanční analýzu, která sleduje strukturu financování sociálních služeb v letech 2008 a 2009. Nabízí tak poměrně zajímavý vhled do oblasti sociálních služeb v regionu Jesenicka. Více naleznete v příloze.
Sociálně demografická analýza okresu Jeseník 2010
V rámci aktualizace komunitního plánu vznikla jako jeden z podkladových materiálů Sociálně demografická analýza sociálních služeb. Lze v ní nalézt základní statistická a demografická data, která charakterizují stav a výoj situace v regionu.
Monitoring KPSS Jesenicko červen 2008
V rámci naplňování Komunitního plánu sociálních služeb na Jesenicku na období let 2007 až 2010 vznikl závazek k informování veřejnosti o jeho naplňování. Kromě toho jasně vyvstala potřeba monitorovat plánované aktivity, aby v případě neplánovaných obtíží se mohlo pružně reagovat. Nyní si můžete stáhnout hodnocení naplňování Komunitního plánu za období září 2007 až červen 2008.
Za kým jít - průvodce sociálním systémem
Město Jeseník vydalo aktualizovaného průvodce sociálním systémem "Za kým jít", který byl sestaven dle aktuálních změn a je platný od 1.1.2009. V brožure lze najít informace o dávkách pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc), příspěvek na péči a dávky pro těžce zdravotně postižené. Dále informace o důchodovém a nemocenském pojištění, službách a činnostech úřadu práce, dávkách státní sociální podpory a základní informace o sociálních službách.
Poskytovatelé sociálních služeb na Jesenicku
První katalog poskytovatelů sociálních služeb byl vytvořen již v roce 2005. V rámci projektu tak došlo v 1. čtvrtletí roku 2007 k jeho aktualizování a následně byl dán do tisku. Během třetího a čtvrtého čtvrtletí roku 2006 probíhal sběr podkladů pro jeho vytvoření. Katalog byl zpracován Bc. Jiřím Kovalčíkem a byl dán k dispozici na webové stránky Krajského úřadu Olomouckého kraje, měst a obcí okresu Jeseník a v tištěné podobě jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb, městům a obcím a distribuován na další potřebná místa.